Make your own free website on Tripod.com

Bartın’ın, dik ve ormanlık yamaçlarla denize ulaşan 59 Km.lik kıyı kesimi, olağanüstü güzellikteki koyları ve renklerle bütünleşen bitki örtüsüyle ilginçtir.  Çoğu bakir olan bu koylar, temiz kumları, az dalgalı suları ve doğayla bütünleşen güzellikleriyle beğenilmektedir.    

   

İNKUMU

Cennetten sakin bir köşe olan İnkumu Bartın şehir merkezine 14 km. uzaklıktadır.

Plajın kuzeyi Karadeniz, güneyi ise orman denizi ile çevrilidir. İnkumu ormanı bitki çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Dolayısıyla yeşilin tonları ormana muazzam bir derinlik verir.

Gün batımında, turkuaz ve yeşil renkler üzerine düşen altın sarısı güneş ışınları, seyredenlere büyülü bir ortam sunar. Dağın zirvesinde küçük boyutta bir krater gölü vardır. Ayrıca plaja giriş noktasında hortumuyla birlikte fil ve plajın doğu kısmında geminin güvertesine benzeyen ada görüntüleri, birer doğal oluşumdur.

Üçüncü konutların da yer aldığı İnkumu’nda otel, pansiyon ve resmi kurumlara ait dinlenme tesisleri bulunmamaktadır.

Belediye belgeli otel ve pansiyonların yatak kapasitesi 350 civarında olup, bu miktar ev pansiyonlarının göreceli olarak katılımı ile artmaktadır.

Sezon boyunca, restaurant, cafe, disko ve barlar, yeme içme ve eğlencesiyle turizme renk katmaktadır.

   

Doğal güzelliği ve plajı ile beğenilen İnkumu; turistlerin her türlü gereksinimlerini karşılayabilecek donatılara sahiptir.

     

 

Bartın merkez ilçe sınırları içinde bulunan  Güzelcehisar, Mugada ve Kızılkum koyları; ormanla kaplı çevre güzelliği, temiz kumu ve sularıyla günübirlikçilerin beğendiği  tatil beldeleridir.

 

MOGODA

Mogada plajı, Bartın’ın batı yönünde yer almakta ve şehir merkezine 20 km. uzaklıkta olup, 1,5 km. uzunluğa sahiptir. Plajın doğu yönünde; ikinci dünya savaşı esnasında olası bir düşman çıkartmasına karşı koymak üzere uçaksavar bataryalarının yerleştirildiği koruganlar inşa edilmiştir.

  

Temiz ve derin kumların yer aldığı plaj, günübirlik turizme elverişlidir.

 

GÜZELCEHİSAR

Bartın’ın batı yönünde ve şehir merkezine 17 km. uzaklıkta olup, tarih ve doğanın iç içe girdiği bir yerdir. Plajın batı yönünde yeşil ve dokunun çevrelediği doğal kaya şekilleri otantik bir ortam oluşturur.

Kısmen ev pansiyonculuğunun yapıldığı Güzelcehisar, günübirlikçiler için de uygun koşullara sahiptir.

  

 

HATİPLER ve KIZILKUM

Bartın’ın kuzey-batı yönünde ve 25 km uzaklıkta yer alan Kızılkum, yaklaşık 3 km’lik uzunluğu ile yörenin en bakir ve en büyük plajıdır. Temiz, derin ve bal kumların yeraldığı kızılkum plajı, günübirlik kullanım için oldukça elverişlidir. .

  

 

AMASRA

Güneş-Kum-Deniz, Kültür ve Eko turizminin buluştuğu yer olarak bilinir. Şehrin kurulmasını mitolojik tanrılar öğütlediği anlatılır.

Amasra’nın inşası programı için tabiatın ne kadar uğraştığı bilinmiyor. Bilinen tek şey yeşilin zümrüt gibi örttüğü adaların denize, denizin de karaya sığınmasından oluşmuş dantel koyların, altın renkli kumsalların ve berrak sularında, mavi ve turguaz renk etkinliği görülen Amasra’nın dünyanın en büyük ressamının fırçasından çıkan bir tabloyu çağırıştırmasıdır. Yeşilin kucakladığı Tarlaağzı, Kuşkayası, Ahatlar ve Harsa Dağları ile beş ada ve iki koy tablonun diğer köşeleri olarak kabul edilmeli.

O güzelliği o muhteşem doğayı belkide en iyi tarif eden Tahir Karaoğuz’un mısraları olmalı. Diyorki “İlkönce, Amara’yla benzeseydi bu alem Takdir-i ilahi bile hatta bozulurdu Bir meyve yüzünden kovulan Hazret-i Adem Havva’yı Serendib’de değil, burda bulurdu.”

Eskiden beri Amasra’da zaman, Kestane Karası, Ayondon Fırtınası, Gün Dönümü ve Cemre Düşmesi gibi doğa olaylarının takvimine göre takip edilir.

4000 yıllık geçmişiyle eski bir şehirdir Amasra. Mazide Sesamos, Amastris ve Samastro gibi isimlerle bilinir.

Amasra’da insan, yaşanılan andan alınıp, geçmişin gizemli hatıralarıyla tanıştırılır. Binlerce yıl öncesinin havası solunur ve Apollon, Artemis, Hermes ve daha niceleriyle buluşturulur.

Meşhur Asma Bahçelerini yapılandıran ve oğulları tarafından denizde boğularak öldürülen Amastrisin dramı ile ilk Hristiyan rahip olan İakintos’un elleri ve ayakları bağlı vaziyette, Amastris sokaklarında çekilerek öldürülmesi, trajik olaylardan sadece ikisidir.

Böylesine derin tarih ve özgün doğa Amasra’yı turizmin ilk beldesi yapmıştır. Şehirde yaşayanlar 1940 yılından beri bu onuru taşırlar.

Amasra’da hayat denizin içinde sürdürülür. Dolayısıyla deniz bir sevgilidir, bir tutkudur. Yazın sörfcüler, kelebekler gibi Büyük ve Küçük Limanı doldururken o aşka erişmeye çalışırlar.

Oltalar ve ağlar balıkçıların denizle temas araçlarıdır. Elde edilen balıklar restaurantlarda Amasra Salatasıyla birlikte her gelir grubuna tattırılır.

Amasra denilince, hemen akla bu bilgiler geliyor. Gelemeyenlerin üzüldüğü, gelenlerin iyi ki geldim dediği Amasra’nın gizemi ona ulaşmakla ona vakit ayırmakla anlaşılabilir.

Deniz turizmine ilgi duyanlara şu anektodu da nakledelim.

Amasra plajı Büyükliman yönünde ve şehrin ortasındadır. Uzunluğu takriben 1,5 km’dir. Zaman zaman Küçük Liman tarafında da denize girmek olasıdır. Şehir plajının hemen kenarında Yelken Kulubü konuşlanmıştır. Gönüllerin görev aldığı bu kuruluş kategorisine giren deniz sporlarını sevdirmede büyük uğraşılar veriyor.

Konaklama durumu ise, Belediye belgeli otel, pansiyon ve ev pansiyonlarındaki yatak kapasitesi 1200 civarındadır. Ayrıca bir çok otelin inşaatı devam etmektedir. Otantik dokulu yeme içme ve eğlence yerleri, tutkunlarına hizmet etmeyi beklemektedirler.

 

ÇAKRAZ

Tarihteki ismi kızıl manasına gelen Erythinoi’dir. Gerçekten Çakraz enteresan bir arazi yapısına sahip. Ak ve kızıl topraklar sınırın birer tarafı gibi konuşlanmış. Kırmızı toprak tarafındaki Fıstık çamlarının yeşilliği ise ayrı bir argüman.

Çakraz plajı anılan arazinin bitiminde yer almakta ve uzunluğu 1,5 km’dir.

Otantik yapısından olsa gerek, bir çok Avrupalı ailelerin deniz sezonunda tercih ettikleri doğa köşesidir.

Çakraz’daki yatak kapasitesi 237 olup, günübirlik donatılara haizdir.

 

 

BOZKÖY

Amasra’nın doğu yönünde altın renkli bol ve derin kumların yer aldığı plajın uzunluğu 2 km’dir. Plaj arkasındaki zümrüt yeşilindeki doğal örtü, bir fon niteliğindedir.

Bozköy plajı, günü birlikçilere cevap verebilecek donatılara sahiptir.

 

 

 

 

ÇAMBU

Kurucaşile’nin batı yönünde ve ilçeye 14 km uzaklıktadır. Doğu ve batı yönündeki kayalar otantik yapıdadır. Plajın doğu yönünde ve motorla gidilebilen sarp bir kaya sathında yılanların dolanışını tasvir eden rölief vardır.

Diğer bir olgu yine aynı yöndedir. Fok balıklarının üremesine müsait 10x10x10 ebadında deniz mağarası oluşmuştur.

 

DELİKLİŞİLE

İlgili köy, ismini, hemen yakınındaki sarp kayaların suya değdiği doğal deniz geçidinden alır. Doğal yapının adı “Sevgi Geçidi”dir. İlginç mitolojisi bir gelenek oluşturmuştur. Dargın çiftler yada birbirine küsmüş sevgililerin, anılan yerden geçtiklerinde sevgi bolluğuna erişeceklerine inanılır. Delikli Şile plajı, etrafında yükselen kayalar ve üzerindeki yeşil doku ile çekici bir yapıya sahiptir.

 

GÖÇKÜN

Göçgün plajı, Kızılkum’dan sonra en bakir yapıya sahiptir. 1,5 km. uzunluğu vardır. Günübirlik kullanım için ilgili donatılara ihtiyaç duymaktadır.

1/25.000 ölçekli Kıyı Yerleşim Planı’nda, plaj yakınına olmak üzere, UNESKO ve 23 Nisan Çocuk Parkı önerilmiştir.


 

 

 

AKKONAK

Amasra ilçesi sınırları içindeki Akkonak, Deliklişile, Göçkün ve Çambu koyları; günübirlikçiler için, deniz ve doğa ile içiçe tatil yapılabilecek uygun donatılar ve kamp olanakları sunmaktadır.

    

 

 

 

KURUCAŞİLE

Bartın’ın kuzeydoğu ucunda yer alan Kurucaşile, Tekkeönü ve Kapısuyu plajları; Karadeniz’in vahşi güzelliğini sergileyen  doğası, temiz kumu ve sularıyla beğenilen tatil beldelerimizdir.

 

 

 

 

 

 

TEKKEÖNÜ

   

Tarihi Kromna kentinin merkezi olan Tekkeönü ile  balıkçı köyümüz Kapısuyu; turizme yönelik Ahşap Yat ve Tekne yapımcılığı ile de ilgi çekmektedir.

 

KAPISUYU