Make your own free website on Tripod.com

        İZCİ OYUNLARI ve İZCİ ALKIŞLARI

 

                             OYUNLAR

 

EŞİNİ BUL OYUNU:İzciler oyun alanında dağınık vaziyette yerini alır.Lider düdüğünü çalar ve el ile (2,3,4,5 veya

 

6)rakamını gösterir.Hangi sayı gösterilirse,izciler o sayıda gruplar oluşturup,el ele tutuşarak yere çömelmek

 

zorundadır.Sayısı uymayan gruplar ve grup dışında kalan izciler oyun dışı kalır.Oyuna kalan izciler ile devam edilir.

 

Her defasında farklı rakam gösterilerek oyun devam eder.

 

MESLEĞİNİ BUL OYUNU:Ebe seçilir ve uzaklaştırılır.Bir meslek seçilir ,ebe çağrılır.İzleyiciler o meslek ile

 

İlgili olarak ebeye sorular yöneltir.Ebe mesleğini bulur.(Örneğin:İş yeriniz kalabalık mı?,Çalışırken hangi araç

 

kullanılıyor?......gibi)

 

TAVŞAN YUVASI:İzciler halka olurlar.Bulundukları yerde kendilerine daire çizerek içine girerler.Bu daire onların yuvalarıdır.Lider düdük çaldığında yuvalarını diğer arkadaşlarından biri ile değiştirmek zorundadırlar.

 

Ortada ise ebe durur.Yuva değişimi sırasında ebe yuvalardan birine girmek için çaba gösterir.Açıkta kalan ebe olur.

 

MEYVE SEPETİ:Tavşan yuvası oyununa benzer.Fakat bu oyunda ebe hariç tüm oyuncular bir meyve adı seçerler.

 

Lider  hangi meyvelerin adını söyler ise onlar yer değiştirir.Örneğin:

 

      -Elma-Erik dediğinde elme ve erik yer değiştirir.Ebe bu değişim sırasında daire kapmaya çalışır.Fakat lider

 

“meyve sepeti”dediği zaman tüm oyuncular yer değiştirir.Ebe yine boş daire kapmaya çalışır.Açıkta kalan ebe olur.

 

YAKUP DEDİ Kİ:Lider izcilere hareketlerini göstererek “Yakup Dedi ki;saçını tut” yada “Yakup dedi ki;elini vur”gibi cümleler söyler .İzciler Liderin söylediğini hareketleri ile tekrar ederler.Fakat Lider arada bir sözünün başında “Yakup dedi ki” demeden sadece “elini vur,vs..”cümlesini söyler.”Yakup dedi ki” sözü söylenmeden hareketi yapan izciler oyun dışı kalır.Oyun bu şekilde devam eder.Sona kalan izci oyunu kazanır.

 

HOROZ DÖĞÜŞÜ:İki izci ile oynanır.Her ikisinin sırt kısmına farklı renklerde kağıt asılır.Ellerini arkada bağlı

 

tutarak,hem karşısındaki arkadaşının sırtındaki kağıdın rengini görmeye,hem de kendi sırtındaki kağıdın rengini göstermemeye çalışırlar.İlk önce arkadaşının sırtındaki kağıdın rengini görüp söyleyen oyunu kazanır.

 

KAĞIT,TAŞ,MAKAS:(El ile yumruk:Taş,El dümdüz :kağıt,el ile makas işareti:makas)İzciler karşılıklı iki sıra olur.Her izcinin karşısındaki eşidir.Lider düdük çalınca aynı anda izciler arkalarında sakladıkları ellerini öne uzatır.Karşılıklı eşler arasında eleme yapılır.Eleme şu şekilde olur.Taş,makası körletir(makas işareti yapan oyun dışı)Makas kağıdı keser(kağıt oyun dışı),Kağıt taşı sarar(Taş oyun dışı)Oyun kalan izciler ile devam eder.Sona kalan iki izciden biri kazanır.

 

DENİZE-KARAYA:İzciler yere çizilen çizginin arkasında dururlar.Çizginin ön tarafı deniz,arka tarafı karadır.Lider,denize dediğinde bütün izciler çizginin ön tarafına geçer,karaya dediğinde çizginin arka tarafına geçerler.Lider arada bir şaşırtmak için üst üste denize yada karaya diyebilir.Şaşıran oyun dışı kalır.

 

EŞ DEĞİŞTİR:Daire çizilir,izciler sırt sırta yere çömelir.Bir oyuncu dışarıda kalır.Lider “eş değiştir”dediğinde

 

Herkes kendine yeni eş bulup sırt sırta yere çömelmek zorundadır.Ayakta kalan ebe olur.

 

SESLİ HARFLER İLE HAFTANIN GÜNLERİNİ SAY(a,e,ı,i,u,ü,o,ö)

 

Pazartesi          Pazartasa         Pezertese       Pızırtısı     Pizirtisi    

 

Salı                   Sala                  Sele                Sılı             Sili

 

Çarşamba        Çarşamba        Çerşembe       Çırşımbı    Çirşimbi

 

Perşembe        Parşamba         Perşembe       Pırşımbı

 

Cuma               Cama

 

Cumartesi        Camartasa       BU ŞEKİLDE OYUN DEVAM EDER,FARKLI İZCİLERE SÖYLETİLİR

 

Pazar                Pazar

 

HAZINE AVI:Oymak toplantısında oymakbaşın "Gelecek haftanın Doğa yürüyüşü Hazine Avı olacak" diye bildirir. Gelecek hafta sonunu sabırsızlıkla beklersin. Beklenen gün gelince obabaşın mühürlü bir zarf alır. Zarfın üzerinde x ile işaretlenmiş bir yeri gösteren bir kroki vardır ve şu cümle yazılıdır. "x"e görürsün: "Bulunduğun yerden görebildiğin en yüksek meşe ağacına git. Ağacın en büyük dalının gösterdiği yönde 90 m. ilerle". İlerler ve yerinden oynatılmış bir taş bulursun. Taşın altında bir ipucu daha "Olağan dışı meyveleri olan ağaca doğru 235 m." sözü edilen ağaç aslında dallarına çam kozalakları bağlanmış bir hindibağ otudur. Hemen dibinde teknik iz işaretleri vardır. Bu izler seni bir ağaca götürür. Oda ne? Burada hiç bir ipucu yok. Biriniz başını yukarıya kaldırır. Tepedeki dalda bir mesaj asılı "157'ye bak. 157'ye bakılır, biri bağırır" şuradaki ağaçta kırmızı bir fular var. Hep birlikte o tarafa doğru koşulur. Fulara bir mesaj iğnelenmiştir. "150 m, 90 derece" Haydi ileriye! Buradaki son mesajdır. "Kuru kestane ağacının altını kaz". Ağacı bulur hep birlikte kazmaya koyulur ve sonunda hazineyi bulursunuz. Bulduğunuz hazine altın ya da kıymetli taşlar değildir. Ama en azından şanslı hazine avcılarının afiyetle yiyeceği bir torba fıstıktır

 

KAYIP ÇOCUK:Tüm oymağa alarm verilir. Oban hemen hareket noktasına koşar. Oban hemen hareket noktasına koşar, Oymağın bütün obaları toplandığında oymakbaşın açıklar. "Bir çocuk kaybolmuş aramalar sürdürülüyor, şu anda bir tek orman aranmamış durumda. Bu ormanın krokisi her obaya verilecek. Yardımınız isteniyor. Yardıma hazır mısınız?" Elbette hazırsınız! Obabaşın sizden beklenileni anlatıyor. Yola çıkıyorsunuz. Bir süre çocuğu aradıktan sonra bulsanız da bulmasanız da önceden tespit edilen bir zaman ve yerde diğer arkadaşlarınızla buluşuyorsunuz. Bu oyunda yastıktan yapılmış bir yapma bebek olan kaçırılan çocuk belki de bir gün aranması gereken gerçek bir çocuk olabilir.